Nowe regulacje w procedurze doboru do służby w Policji


14 października 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej procedur rekrutacyjnych do Policji oraz Straży Granicznej. Główne cele ustawy obejmują usprawnienie postępowań kwalifikacyjnych oraz zwiększenie liczby kandydatów spełniających określone kryteria. Zmiany są szczególnie istotne dla absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy, którzy chcą wrócić do służby. Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wśród najważniejszych nowości wprowadzonych przez ustawę znajduje się zmiana w sposobie przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych. Dotyczy to m.in. wprowadzenia uproszczonych procedur dla byłych funkcjonariuszy Policji, którzy po pewnym czasie mogą być zwolnieni z niektórych etapów rekrutacji, takich jak testy sprawnościowe czy psychologiczne. Ponadto, nowelizacja wprowadza możliwość wcześniejszego przystąpienia do testów absolwentów szkół o profilu mundurowym, co ma na celu przyciągnięcie młodych kandydatów do służby.

Dodatkowo, ustawa wprowadza zasady dotyczące mianowania w służbie kontraktowej, co ma na celu zróżnicowanie formy zatrudnienia w Policji. Kandydaci mogą być mianowani na okres od 3 do 5 lat, z możliwością ubiegania się o stałe zatrudnienie po spełnieniu określonych warunków. Uwzględniono również sytuacje, w których osoba nie posiada wykształcenia średniego, pod warunkiem, że wykazuje specjalistyczne umiejętności pożądane w Policji. Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie elastyczności i efektywności w procesie rekrutacji do służby policyjnej.

Źródło: Policja Nidzica


Oceń: Nowe regulacje w procedurze doboru do służby w Policji

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:18


Zobacz Także