Andrzej Butkiewicz, urodzony 30 czerwca 1955 roku w Nidzicy, a zmarły 7 marca 2008 roku w Norton koło Bostonu w USA, był znaczącą postacią w historii Polski, szczególnie w kontekście walki z reżimem komunistycznym. Jako działacz antykomunistyczny oraz uczestnik przedsierpniowej opozycji demokratycznej, a także członek NSZZ "Solidarność", jego działalność miała kluczowe znaczenie w okresie transformacji Polski.
Już na początku swojej kariery, za swoje zaangażowanie w działalność opozycyjną, został usunięty ze studiów. W sierpniu 1980 roku odegrał kluczową rolę w organizacji Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia, gdzie następnie pełnił funkcję kierownika drukarni "Solidarności" w Gdańsku. Jego zapał i determinacja były szczególnie widoczne w trudnym czasie stanu wojennego, kiedy to został internowany przez rok w więzieniu w Strzebielniku.
Po wyjściu na wolność, napotkał na trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia, co doprowadziło go do podjęcia decyzji o emigracji do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował swoje zaangażowanie w sprawy polonijne, co zaowocowało licznymi inicjatywami wspierającymi polską społeczność.
W dowód uznania za jego wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, 13 marca 2008 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenie to stanowi hołd dla jego trudnych wyborów i niezłomnej postawy w walce o wolną Polskę.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Piotr Gabryel | Krzysztof Majkowski (polityk) | Wojtek Sedeńko | Józef RoszyńskiOceń: Andrzej Butkiewicz